вівторок, 21 листопада 2017 р.

Квест "Діяльність Української Центральної Ради"



20 листопада 1917 року Центральна Рада прийняла ІІІ Універсал, згідно якого проголошувалася автономія УНР у складі Російської держави та проголошувалася широка  платформа соціальних перетворень.
У Залізницькому НВК з нагоди 100-річчя від цієї події проведено пізнавальний квест "Діяльність Української Центральної Ради" з учнями 11-х класів.













Квест "Діяльність Української Центральної Ради"
Грають дві команди  (відповідають по черзі). Хто перший вирішив завдання, той має право наступного ходу.
І етап
Допуск до гри:
Секретний сувій у тумбочці № 2.
1.Про яку історичну подію йде мова у документі? Назвіть цей документ.
Народе Український! Народе селян, робітників, трудящого люду!
Волею своєю ти поставив нас, Українську Центральну Раду, на сторожі прав і вольностей Української Землі.
Найкращі сини твої, виборні люде від сел, від фабрик, від салдацьких казарм, од усіх громад і товариств українських вибрали нас, Українську Центральну Раду, і наказали нам стояти й боротися за ті права і вольности.
Твої, народе, виборні люде заявили свою волю так:
Хай буде Україна вільною. Не одділяючись від всієї Росії, не розриваючи з державою Російською, хай народ український на свої землі має право сам порядкувати своїм життям. Хай порядок і лад на Вкраїні дають вибрані вселюдним, рівним, прямим і тайним голосуванням Всенародні Українські Збори (Сойм). Всі закони, що повинні дати той лад тут у нас, на Вкраїні, мають право видавати тільки наші Українські Збори.
Ті ж закони, що мають лад давати по всій російській державі, повинні видаватися у Всеросійськім Парламенті.
Ніхто краще нас не може знати, чого нам треба і які закони для нас луччі.
Ніхто краще наших селян не може знати, як порядкувати своєю землею. І через те ми хочемо, щоб після того, як буде одібрано по всій Росії поміщицькі, казенні, царські, монастирські та інші землі у власність народів, як буде видано про це закона на Всеросійському Учредительному Зібранні, право порядкування нашими українськими землями, право користування ними належало тільки нам самим, нашим Українським Зборам (Соймові).
Так сказали виборні люди з усієї Землі Української.

ВІДПОВІДЬ:   I  У Н І В Е Р С А Л  УКРАЇНСЬКОЇ ЦЕНТРАЛЬНОЇ РАДИ
«До українського народу, на Україні й поза Україною сущого

Наступна сходинка підвіконня № 1

2. Назвіть документ, який містить цю заяву. Визначить цю дату події Української революції.
"Однині Українська Народна Республіка стає самостійною, ні від кого незалежною, вільною, суверенною державою українського народу. 30 всіма сусідніми державами, як то: Росією, Польщею, Австрією, Румунією, Туреччиною та іншими ми хочемо жити в згоді й приязні, але ні одна з них не може втручатися в життя Самостійної Української Республіки, — власть у ній буде належати тільки народові України..."
ВІДПОВІДЬ: ІV Універсал УЦР (9) 22 січня 1918 року.
Наступна сходинка: тумбочка у стінці перша від вікна
3. Під час Української революції  відбувалась велика кількість подій. Але є одна дата, яка включає 3 події. Назвіть цю дату та ці події.
ВІДПОВІДЬ: 29 квітня 1918 року
1.Останнє засідання Центральної Ради.
2. Проголошення Конституції УНР.
3. Гетманський переворот П.Скоропадського.
Наступна сходинка  - перший стіл у вестибюлі
4.«Портретна галерея»
Серед пропонованих портретів визначить зайві. Поясніть чому?

ВІДПОВІДЬ: Зайві  - Скоропадький П. , Ленін В.І.- не були діячами Українскої Центральної Ради ,
М.Грушевський,М.Міхновський, С.Петлюра, В.Винниченко -  видатні діячі        УЦР.








ІІ етап
На дошці у вигляді карти територій УНР згідно ІІІ Універсалу (тобто Україна без Криму) наліплені номери завдань із конвертиками, у яких знаходяться питання.
Лідери команд по черзі знімають конвертики і розвязують завдання при цьому підходять до команди радитись, коли розвязали, то  рухаються  далі до наступного завдання. Починає та команда, яка виграла в першому етапі. Хто перший завершив, той переміг. Остання умова – сказати на карті якої країни містились завдання.
    Гра починається із завдання № 1. Кожна відповідь містить вказівку до дії – «Переходьте до п. …» Гравець обирає відповідь, яку вважає правильною, і переходить до вказаного пункту. Якщо відповідь правильна, то в цьому пункті міститься інформація, яка підтверджує правильність відповіді і подальші вказівки до наступного пункту. Якщо відповідь неправильна, то в цьому пункті гравець дістає додаткову інформацію і пропозицію повернутись до початкового питання.
Питання гри
1.     3 березня 1917 р. в київському клубі «Родина» було висунуто ідею організації координаційного українського центру, який згодом постав на чолі Української революції. Укажіть його назву.
·        Центральна Рада (переходьте до п. 14);
·        Генеральний секретаріат (переходьте до п. 23)
2.     Даремно видумаєте! На той час УЦР не наважилась оголосити новостворену Українську Народну Республіку незалежною державою. Ще тривала Перша світова війна, та й більшовики не полишали намірів встановити контроль над Києвом. (поверніться до п. 15)
3.     У квітні 1917 р. у Києві був Всеукраїнський національний конгрес. Делегати конгресу доручили Центральній Раді вимагати від Тимчасового уряду надання Україні автономії у складі федеративної демократичної республіки. До Петрограда вирушила українська делегація. А чи знаєте ви, хто її очолив?
·        Володимир Винниченко (переходьте до п. 10);
·        Олександр Керенський (переходьте до п. 22)
      4.Невдовзі після придушення повстання самостійників, 4 серпня 1917 р. Тимчасовий уряд затвердив Тимчасову інструкцію Генеральному секретаріату. Як ви вважаєте, цей документ був:
·        компромісом УЦР (переходьте до п. 11);
·        заходом Тимчасового уряду, спрямованим на зміцнення своєї влади (переходьте до п. 27)
5.Відповідь заперечна! Володимир Винниченко став членом Центральної Ради. Згодом він очолив Генеральним секретарем і очолив міністерство внутрішніх справ. (повертайтесь до п. 19)
6. У лютому 1917 р. року за ініціативи М. Міхновського, який був лідером самостійників, починається творення українських військових частин. Яке військове утворення стало першим при творенні української армії?
·        Вільне козацтво (переходьте до п. 20);
·        Полк імені Б. Хмельницького (переходьте до п. 28)
7.Співчуваю! Цю дату треба памятати. Важливий залізничний вузол захищало українське формування, яке складалося з підрозділу гайдамаків, загону юнкерів військової школи ім. Б. Хмельницького та куреня київських студентів і гімназистів. Радянські війська мали перевагу в силі майже вдесятеро. У бою під Крутами українські вояки втратили біля 300 оборонців. Цей бій відомий як трагічна сторінка боротьби за незалежну Україну. (Поверніться до п. 29)
8. 3 липня 1917 р. УЦР проголосила Другий Універсал Центральної Ради, за яким Генеральний Секретаріат визнано як крайовий орган України, а УЦР обіцяла не проголошувати автономію без узгодження із Тимчасовим урядом та поповнити свій склад представниками національних меншин України. А які наслідки мала ця подія?
·        Корніловський заколот (переходьте до п. 24);
·        Збройний виступ самостійників, які мали на меті проголосити незалежність України, а  у Росії політична криза (переходьте до п. 30)
9.О, це знання! Саме Володимир Науменко протягом двох тижнів тимчасово очолював УЦР до повернення із заслання Михайла Грушевського. Хоча потім він відмовився увійти до ЦР. Згодом,  у листопаді 1918 року, Науменко став міністром освіти в останньому уряді гетьмана Павла Скоропадського. (Переходьте до п. 25)
10. Вражена вашими знаннями!. Саме Володимир Винниченко очолив делегацію УЦР. Делегати вручили Тимчасовому уряду вимогу погодитися на проголошення автономії України у складі федеративної Росії. (Переходьте до п.16)
11.Помилка! Відповідно до інструкції Генеральний Секретаріат – це місцевий орган Тимчасового уряду, який затверджували за подання Центральної Ради.
(Поверніться до п. 4)
12. Щось у цьому є, але… це не був Тимчасовий уряд. Це були більшовики. Їхній лідер В. Ленін спробував нажити на конфлікті уряду з Радою політичний капітал. Проте ці заявки не були підкріплені практичними діями. Лідер київських більшовиків Г. П’ятакова звинуватив Центральну Раду в «українському шовінізмі». (Поверніться до п. 16)
13. Тільки не це! Справді частина УЦР були самостійниками – прихильниками негайного проголошення незалежності України. Проте М. Грушевський та більшість політичних діячів, що увійшли до складу Центральної Ради, за переконанням були автономістами-федералістами – прихильники автономії України у складі Росії. (Поверніться до п. 25 )
14. Так. Ваша правда. У Києві створено Раду було обєднаних громадських організацій. Цей представницький орган влади мав всеукраїнське значення. Його назву – Центральна Рада – було прийнято без дискусій. До речі, 4 березня вважають днем створення Української Центральної Ради. (Переходьте до п. 19)
15. Конфлікт між Тимчасовим урядом і Центральною Радою ледь не призвів до фатальних наслідків. Однак 25 жовтня 1917 до влади в Петрограді проходять більшовики. УЦР негайно проголошує Третій Універсал. А про що саме йшлося у Третьому універсалі?
·        УНР – незалежна держава (переходьте до п. 2);
·        УНР – автономна державна одиниця Російської республіки (переходьте до п. 18)
   16. 10 червня 1917 р. Центральна Рада схвалила текст Першого універсалу. Як ви вважаєте, яку реакцію спричинила ця подія в Росії?
·        Вимогу автономії було проголошено «найскромніший і найзаконнішим» та негайно визнано (переходьте до п. 12);
·        Вимогу автономії було проголошено «сепаратизмом і німецькою інтригою» (переходьте до п. 26).
17. Чудова відповідь! Михайло Грушевський сформулював програму і платформу УЦР, основною метою якої було домогтися від Тимчасового уряду Росії визнання й проголошення національно-територіальної автономії України. (Переходьте до п. 6)
18. Вражаєте своїми знаннями! Третій універсал проголошував УНР як автономну державну одиницю Російської республіки, що не підпорядковувалась більшовицькій владі. (Переходьте до п. 29)
19. А ви знаєте, що головою Центральної Ради професора Михайла Грушевського обрали заочно, він перебував у засланні і прибув до Києва лише 13 березня? Цікаво, а хто очолював роботу УЦР замість нього?
·        Володимир Винниченко (переходьте до п. 5)
·        Володимир Науменко (переходьте до п. 9)
20. Ні! Ви помиляєтеся! Хоча перший кіш Вільного козацтва виник у квітні 1917 р. (у Звенигородському повіті на Київщині), проте це було збройне формування місцевої самооборони. Вони діяли, щоб запобігти нестабільності в суспільстві, «задля оборони вольностей українського народу». Основним підрозділом Вільного козацтва була сотня, яку формували громадяни одного села або міста. Сотні обєднувались в курінь, курені – у полк, а полки цілої округи утворювали кіш. Такі загони очолювала виборна старшина. Вищим органом товариства були загальні збори. ( Поверніться до п. 6)
21. Чудово! 9 січня 1918 року лідери Центральної Ради обговорювали текст
Четвертого Універсалу, що мав на меті проголосити самостійність і незалежність УНР. Остаточний варіант документа було оприлюднено 12 січня 1918 р. УЦР закликала громадян стати на захист УНР від більшовицької агресії. Окрім того, Раді Народних Міністрів доручали вжити заходів щодо відновлення промисловості, забезпечення контролю за торгівлею та ціноутворенням. Проте на той час УНР не зла відстояти свою незалежність. (Вітаємо із завершенням мандрівки)
22. Ще б пак! Олександр Керенський справді очолив делегацію. Проте це була делегація Тимчасового уряду, яка прибула в України після проголошення Першого універсалу Центральної Ради. ( Поверніться до п. 3)
23. А от тут помилка! Генеральний Секретаріат – тимчасовий революційний уряд України – було створено у червні 1917 року. ( Поверніться до п. 1)
24. Ні! Це помилка! Зазначені події ніяк не повязані. Наприкінці літа 1917 року стався заколот на чолі з головнокомандувачем російських військ генералом Л. Корніловим. Заколотники здійснили спробу усунути від влади Тимчасовий уряд і встановити в Росії військову диктатуру. Заколот було придушено. ( Поверніться до п. 8)
25. М. Грушевський сформулював програму і платформу УЦР. А чи знаєте ви, чого прагнула УЦР від Тимчасового уряду?
Самостійності (переходьте до п. 13);
автономії (переходьте до п. 17)
26. Правильно! Тимчасовий уряд, політичні кола Росії засудили Перший Універсал. Вони оголосили його проявом сепаратизму та злочином. (Переходьте до п. 8)
27. Молодець! Крім того, що Генеральний Секретаріат було перетворено на орган Тимчасового уряду, його вплив обмежувався лише 5 губерніями із 9 (Київською. Волинською, Подільською, Полтавською й частково Чернігівською). З його компетенції вилучали військові, судові, продовольчі справи, шляхи сполучення, пошта й телеграф, право призначення державних посадових осіб. (Переходьте до п. 15)
28. Ви на висоті! Під впливом агітаційної роботи самостійників солдати-українці, вирушаючи на фронт, щоб уникнути розпорошення багатонаціональних військових формуваннях створили єдиний український полк імені Богдана Хмельницького. Пол налічував понад 3, 5 тис. вояків. (Переходьте до п. 3)
29. На початку 1918 р. стало очевидним, що пошуки компромісу між Україною і Росією вичерпано, тому більшість лідерів УЦР погодилися проголосити незалежність України. А коли саме це сталося?
·        16 січня 1918 року (переходьте до п. 7);
·        9 січня 1918 року (переходьте до п. 21)
30.Точно! Самостійники влаштували збройний виступ, унаслідок якого всю владу в Києві, а потім і в Україні планували передати Центральній Раді. Проте УЦР фактично сприяла придушенню виступу полку ім. гетьмана Павла Полуботка. (Переходьте до п. 4)
ІІІ етап
Повертаємо лист паперу, на якому містились номери завдання. На ньому зображена карта України. Якого періоду Української революції стосується ця карта?


Немає коментарів:

Дописати коментар