Мета: повторити та
систематизувати знання з теми «Українські землі в 50-80 рр. ХVІІ ст.»;
використовувати набуті знання для розв’язання тестів різного типу; визначати
причини та наслідки Руїни; встановлювати хронологічну послідовність подій;
виконувати завдання з формування просторової компетентності по даній темі; виховувати почуття любові до
минулого свого народу та вміння виносити повчальні уроки з історичних подій.
Очікувані результати:
-
пояснення
термінів: Руїна, Великий згін, значкові та бунчукові товариства, Андрусівське
перемир’я, «Вічний мир», Чорна рада;
-
умови
договорів, які укладали гетьмани цього періоду: Гадяцький договір,
Слободищенський трактат, Московські статті, Батуринські статті, Глухівські
статті, Конотопські статті; особливості політичного устрою Слобідської України
та Лівобережної і Правобережної України;
-
учні
вмітимуть визначати причини та наслідки Руїни, Андрусівського перемир’я «Вічного миру»;
-
розпізнавати на картосхемі території, підвладні гетьманам Лівобережної та
Правобережної України; території, що перебували під контролем Московського царства, Османської імперії,
Польщі;
-
використовувати набуті знання під час розв’язування
типових тестів ЗНО.
Основні терміни та поняття:
Руїна, Великий згін, значкові та бунчукові товариства, Андрусівське перемир’я,
«Вічний мир», Чорна рада.
Хід заняття
І. Оргмомент
ІІ. Актуалізація знань
Епіграф: Хто не пам’ятає свого минулого, причений пережити його знову.
Джордж
Сантаяна
Учитель.
Наше заняття присвячене одній із трагічних сторінок нашої історії. Його тема
«Українські землі в 50-80 рр. ХVІІ ст.» . Ми повторимо, узагальнимо та
систематизуємо знання цього періоду історії України.
Епіграфом нашого заняття взято
слова Дж. Сантаяна «Хто не пам’ятає свого минулого, причений пережити його
знову».
До глибини
цього твердження ми звернемося підсумовуючи нашу роботу. Тому я пропоную вам у
ході роботи проаналізувати цей вислів у контексті теми, над якою ми
працюватимо.
ІІІ. Теоретична частина
А зараз давайте пригадаємо:
1. Як називають період 50-80
рр. ХVІІ ст. у літературі та історії? (Руїна)
2. Що означає цей термін? (період з 1659 до 1687р, який характеризується боротьбою між козацькою старшиною за владу)
3. Коли розпочався поділ
держави, утвореної Б. Хмельницьким, на Правобережну і Лівобережну? ( З 1663 р.
)
4. Хто став першим
правобережним гетьманом? (П. Тетеря)
5. Який міждержавний договір
закріпив поділ українських земель? (Андрусівське перемир’я, «Вічний мир»)
6. Які сусідні держави
втрутилися у боротьбу за українські землі? (Річ Посполита, Туреччина,
Московська держава)
7. Які гетьмани доби Руїни здійснювали спроби об’єднати українські землі під єдиною булавою? (Петро Дорошенко, Іван Самойлович)
А зараз ми визначимо
причини та наслідки Руїни. Для цього ми скористаємося відомою вам методикою
«Фішбоун». Ви, працюючи в парах, визначите причини і наслідки Руїни та
підсумуєте висновками своє розв’язання проблеми. На роботу вам дається 5 хв.
Потім заслухаємо кілька відповідей.
Метод «Фішбоун»
Наслідки
ІV. Практична частина
Тестові завдання
1. Хто тримав гетьманську булаву на Лівобережній
Україні, коли на Правобережжі гетьманував Дорошенко?
1 Павло Тетеря
2 Юрій Хмельницький
3 Iван Самойлович
4 Iван Брюховецький
5 Дем’ян Многогрішний
6 Іван Виговський
А 1, 3, 5
Б 2, 4, 6
В 2, 3, 5
Г 3, 4, 5
1. Укажіть цифру, якою позначено на
карті місце битви, де гетьман І. Виговський завдав поразки російським військам
у 1659 p.:
A 1 ; Б 4; B 3; Г 4.
2. Якими
цифрами позначено території, які закріплювалися за Московською державою за
Андрусівським перемир'ям 1667 p.
А 1, 2
В 3, 4
Г 2, 4
3. На карті «Українські землі 60—80 pp. 17 ст.» заштриховано
землі, які
А перебували під
контролем Польщі та Московії відповідно до Андрусівського договору;
Б опинилися під
владою Османської імперії та гетьмана П. Дорошенка за Бучацьким миром;
В переходили під
владу Московії за Бахчисарайським мирним договором;
Г лишалися у складі
Польщі відповідно до умов «Вічного миру».
|
4. Про які
українські землі в 70–80 рр. 17 ст. йдеться в уривку зі спогадів французького
мемуариста Франсуа-Поля Далерака?
«Нині цей край зруйнований, а
війна, ніби гангрена, яка все пожирає, обернула найродючішу частину Європи на
спорожнілі поля, зарослі бур’яном руїни, на покинуті
жителями міста. Отак нині від
тієї України залишилося тільки ім’я козацьке. Її населення розпорошилося,
переселившись або понад береги Дніпра, або на землі, що за-
лишаються під пануванням
Москви. Решту вирубали турки або забрали в неволю татари...».
А Лівобережна Україна
Б Правобережна Україна
Г Запорожжя
Б Богдан
Хмельницький
В Іван Самойлович
Г Петро Дорошенко
Д Павло Тетеря
6. Установіть відповідність
1. Іван Брюховецький
2.Іван Самойлович
3.Юрій Хмельницький
4.Дем'ян Многогрішний
|
А Український гетьман, який підписав Переяславську угоду
з Московією, а трохи пізніше Слободищенський трактат з Польщею.
Б Гетьман Лівобережної України, який уклав Глухівські .
статті з царем Олексієм. Домагався виведення московських воєвод з українських
міст.
В Був гетьманом Правобережної Гетьманщини. Прагнув
вибороти незалежність України у спілці з Туреччиною та Кримським ханством.
Г Гетьман Лівобережної Гетьманщини, який ціною чималих
поступок мав підтримку Москви. Першим з українських гетьманів поїхав до
Москви «побачити пресвітлі очі государя».
Д Гетьман Лівобережної Гетьманщини. Всупереч намаганням
старшини й Конотопським статтям для забезпечення порядку в Гетьманщині
утримував наймане військо.
|
V. Підсумок
Звернемося до епіграфу. Отже, як можна пов'язати слова Дж. Сантаяна «Хто не пам’ятає свого минулого, приречений
пережити його знову» до теми «Руїна»?
Метод "Коло ідей"
Метод "Коло ідей"
1. Між якими ще
періодами історії України можна провести паралель, аналізуючи добу Руїни?
(Українська революція 1917 – 1920 рр., події після Помаранчевої революції)
2. Які висновки можна зробити і винести з цієї теми?
(Якщо ми хочемо зберегти єдність та цілісність держави, то варто забути про
власну вигоду, відтіснити на задній план свої амбіції, а робити все можливе і
неможливе для Батьківщини)
3. Що потрібно було зробити гетьманам та козацькій
старшині, в чиїх руках була влада після Б. Хмельницького, щоб зберегти козацьку
державу, створену такою високою ціною, ціною сотень тисяч людських життів?
(Попередня відповідь… Діяти злагоджено січовикам та Гетьманській України,
довірити долю України сильній особистості, знайти надійного союзника , можливо,
в особі Швеції)
4. Які б поради ви дали сучасним політикам, виходячи із
сумних уроків Руїни? (Почитати історію)
Таким
чином, сьогодні ми ще раз переконалися у істиності афоризму: «Історія не
вчителька, а наглядачка… Вона нічого не навчає, а лише карає за незнання
уроків». І покарання часто буває досить суворим.
Немає коментарів:
Дописати коментар