Мета уроку:
перевірити і підкорегувати
рівень засвоєння знань, умінь, навичок учнів з теми «Давні Індія і Китай»;
формування уміння аналізу
суспільно-політичного процесу і явища, порівняння з попередньо вивченим
матеріалом у цілісній системі, робота з історичною картою, уявлення історичної
ситуації та історичного часу;
виховувати естетичний смак, толерантне счтавлення до світоглду різних народів та релігій, прагнення до
об’єктивності та адекватності оціночних суджень, критичне ставлення до себе;
Очікувані результати:
Учні систематизують знання з
теми;
порівнюватимуть економічний,
політичний та культурний розвиток Індії та Китаю;
показуватимуть на карті
території Давньої Індії та Китаю;
формулюватимуть поняття з теми.
Форма уроку: урок-змагання з елементами практичної роботи
Обладнання:турнірна таблиця,
назви категорій на дошці, роздатковий
матеріал, карта, картки для самооцінювання
Хід уроку
І. Орг момент
ІІ. Актуалізаціяопорнихзнань
Учитель.
Ми
вивчали з вами країни Давнього Сходу. Протягом останніх
уроків ми дізнались чому Індію називають казковою країною, чому Китай називають країною винаходів. Інформації
було багато. Правда?
Девізом нашого
заняття будуть слова китайського філософа Конфуція:
Учитись і не
розмірковувати – даремна праця; розмірковувати та не вчитися – небезпека…Той, у
кого природні якості пригнічують освіченість – дикун. Той, у кого освіченість
пригнічує природні якості, - звичайний писар.
ІІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності
Учитель. На
сьогоднішньому уроці ми перевіримо наскільки добре ви засвоїли навчальний матеріал,
а зробимо це у формі гри. Також на практиці застосуємо
набуті знання, розв’язуючи хронологічні задачі, працюючи з історичною картою і
зрештою просто змагаючись в командній грі.
Ви об’єднались в три комади. Назвіть своїх капітанів.
Кожна команда отримає завдання і по черзі буде давати
відповідь на питання. Капітани називатимуть учасника, який має озвучити
відповідь на питання. Пам’ятаймо правила командної
гри:
1.
З місця не викрикуємо.
2.
Відповідаємо, коли надано слово вашій команді.
3.
Слухаємо вказівки капітана.
4.
Поважаємо думку однокласників, навіть якщо думаємо
по- іншому.
5.
Успіх команди залежить від активності кожного
учасника.
Якщо команда дала неправильну відповідь, може відповісти
інша команда і заробляє собі додаткові бали. За викрики і порушення дисципліни
бали знімаються.
А зараз ми розіграємо порядок вступу у гру команд. Ви на швидкість і правильність виконаєте завдання
«Вони перші винайшли…». У потрібних на вашу думку клітинках ставите плюси. Яка
команда першою правильно виконає завдання, та й першою даватиме відповіді на
завдання… Починаємо!!!
Учитель роздає картки з номерами груп.
ІV. Перевірказнань, умінь, навичок
Капітанів прошу підійти за завданнями до мене.
Ви отримали завдання, які пронумеровані. Відкриваємо
завдання після моєї команди. Час на розв’язання я вказуватиму. Якщо ви впораєтесь раніше, то
піднімайте руку. Команди відповідають за порядковим номером. Отже, відкриваєм
конверт із заданням1.
І
«Карта»
І
група
1.Покажіть території розселення аріїв на території
Давньої Індії. Як називалась цивілізація аріїв?(2 бали)
2. Покажіть де протікає «голуба ріка».(2 бали)
ІІ
група
1. Покажіть території розселення жителів Індської
цивілізації? Як її називали по-іншому?(2
бали)
2. Де протікає річка, яку називали «лихом Китаю» або «річкою
тисячі бід»?(2 бали)
ІІІ група
1. Покажіть території Китайської держави часів династії
Цінь та протяжність Великої Китайської стіни.(2 бали)
2.Покажіть Великий шовковий шлях. (2 бали)
ІІ
«Час»
І
група
1.Що існувало раніше Імперія Цінь чи Період семи царств в
Китаї? ( 1 бал)
2. Встановіть хронологічну послідовність: ( 3
бали)
А Виникнення буддизму
Б Ведійська цивілізація
В Будівництво міста Хараппа
3. Стародавні міста Індії досягли свого розквіту раніше
на 500 років від правління Хаммурапі у Вавилоні. Коли це відбулося? Яке це
століття?( 3 бали)
ІІ
група
1.Що існувало раніше Індська цивілізація чи держава Маур’їв
в Індії? ( 1 бал)
2. Встановіть хронологічну послідовність: ( 3
бали)
А Виникнення конфуціанства
Б імперія Хань
В Початок будівництва Великої Китайської стіни
3. Скільки років тому виникла перша імперія в Китаї? Скільки років вона проіснувала? ( 3 бали)
ІІІ
група
1.Чи міг ЦіньШіхуанді листуватись з перським царем Дарієм
І? Чому? ( 1 бал)
2. Встановіть хронологічну послідовність: ( 3
бали)
А Виникнення ієрогліфічного письма в Китаї
Б правління ЦіньШіхуанді
В прихід аріїв до Індії
3. Скільки років тому розпочалосьбудівництво Великої
Китайської стіни? Яке це століття?( 3
бали)
ІІІ
«Перекладач» (пояснити значення слів)
І
група
Санскрит, конфуціанство, брахмани. (3 бали)
ІІ
група
Арії, буддизм, кшатрії.
ІІІ
група
Варни, ієрогліфи, шудри.
ІV«Хто (що) зайвий?»(6
балів)
І
група
1.Хуанхе, Ганг, Янцзи.
2. Брахмани, вайшії, кшатрії, шудри.
3.Виробництво шовку, папір, шахи, вирощування рису.
ІІ
група
1.Мохенджє-Даро, Ніневія, Хараппа.
2.Індська цивілізація, Хараппська цивілізація, веди,
Піднебесна.
3. Сейсмограф, порцеляна, колісниці, компас.
ІІІ група
1.Цінь, Хань, період «семи царств, що воюють», Ашока.
2.Індостан, Ганг, Янцзи.
3.
«Велика китайська стіна»,
ступа, теракотова армія, конфуціанство.
V«Щозображено?» (
поясніть що зображено на малюнку)
І група ( 5 балів)
ІІ група ( 5 балів)
ІІІ група ( 5 балів)
VІ «Відгадай»
І
група
1.Місто, де мешкало близько 30 тис. населення, у будинках
були вбиральні, каналізація. Його ще називають містом мертвих. (3
бали)
2. З його вуст утворилась найвища варна – брахмани, з рук
– кшатрії, зі стегон – вайшії, зі стоп – шудри. (2 бали)
ІІ
група
1. Про що йде мова: «Будівництво пірамід в Єгипті
виглядає скромною забавкою, якщо порівнювати його з будівельними роботами Китаю
часів ЦіньШіхуанді». Чи погоджуєтесь ви з цією думкою? (3 бали)
2. Його називають богом-руйнівником в індуїзмі.(2 бали)
ІІІ
група
1.Яке місце називають «найдовше кладовище у світі»? Чому?
(3 бали)
2. Його з народження знали як СінгархаГаутаму, згодом
назвали Просвітленим або…(2 бали)
VІІ
«Що у скрині?»(2 бали)
І
група
1.Цей напій спочатку використовували як лікувальний
тонізуючий напій у Китаї, згодом він завоював прихильникфів у всьому світі
ІІ
група
1.Основний продукт харчування китайців з часів давнього
Китаю.
ІІІ
група
2.Гра інтелектуалів, яка зародилась в Індії і називалась
на перших порах «чотири роди військ».
V.
Підсумок
Учитель. Ви впорались зі всіма
поставленими завданнями. Найкраще вам вдались завдання з… Труднощі викликали
завдання…. Зараз поставте оцінки у картки для оцінювання, які ви вважаєте
потрібно поставити вашим колегам по команді. Здайте картки. У наступну колонку
я поставлю свою оцінку, врахувавши ваші побажання.
Закінчити наше заняття я хочу продовженням вислову Конфуція, який є девізом нашого уроку,
а звучить він так…
Учитись і не розмірковувати – даремна праця;
розмірковувати та не вчитися – небезпека…Той, у кого природні якості
пригнічують освіченість – дикун. Той, у кого освіченість пригнічує природні
якості, - звичайний писар.
Той, у кого врівноважені освіченість і природні якості, є
благородною людиною.
Тож бажаю вам, мої хороші шестикласники, щоб з віком у
вас цей баланс освіченості і природних якостей зберігався. А те, що вони у вас є, ви сьогодні
продемонстрували.
VІ. Домашнє завдання
1.Для фантазерів написати розповідь: «Один день життя серед аріїв у Давній
Індії»
2.Підготувати розповідь про географічне положення та природно-кліматичні
умови Давньої Греції.
Коментар учителя про преведення такого типу уроків
Коментар учителя про преведення такого типу уроків
Історія стародавнього світу, що
викладається у 6 класі покликана як ознайомити учнів з найдавнішими народами та
цивілізаціями, так і зацікавити їх, стимулюючи до самостійного пошуку
матеріалів та змушуючи «полюбити» історію як науку. Навіть так звані
«двієчники» з захопленням розповідатимуть про єгипетських фараонів і піраміди,
давніх греків і римлян.
Судячи з мого невеликого
трудового досвіду, учні 6 класу – це одні з найбільш «вдячних» слухачів. Саме
для них уроки узагальнення я намагаюся проводити в ігровій формі. Звичайно ж,
не завжди, але якщо бачу що матеріал учні засвоїли, є поточні оцінки – можна і
погратися.
Найважчий момент –
розтлумачення правил гри, дуже часто на перших порах учні можуть перекрикувати
один одного чи підказувати, в такому випадку діяти потрібно жорстко – не
зараховувати відповідь, а особливо злісних порушників штрафувати. З часом учні
самі себе починають дисциплінувати.
Маленька хитрість – хоча й учні
самі обирають собі категорію, що конкретно запитати вирішує вчитель – я завжди
намагаюся слабшим учням давати простіші запитання.
Ще один непростий момент –
оцінювання. Я завжди дію «по ситуації» – відштовхуюся від максимально набраної
кількості балів, а далі – по градації. Мінімальний бал – 6. Команді, яка
виграла можна добавити ще по 0,5-1 балу. Якщо учню так і не вдалося дати жодної
правильної відповіді – даю додаткове запитання або домашнє завдання.
Учні завжди з нетерпінням
чекають уроку узагальнення і частенько просять «Коли ми вже знову проведемо гру?»
Немає коментарів:
Дописати коментар