пʼятниця, 11 грудня 2015 р.

Перемога над собою

У свій час Платон казав, що головна перемога людинини - це перемога над собою. У моїй пам'яті знову зринув   цей вислів, коли я брала участь в обласному конкурсі "Учитель року 2016" вдруге. Все чудово. Цікаві люди, змістовні випробування. Чудова нагода вдосконалити свою педагогічну майстерність та запозичити досвід у колег, які дійсно є справжнім професіоналами.
 Залишаюсь при своїй думці, що цей конкурс необхідний, можливо не всім, бо у кожного своя межа можливостей, часто надумана. Просто інколи люди себе недооцінюють. А це випробування - хороша нагода розкрити свій потенціал та подивитись на  себе по іншому. Переглянути свої цінності.

понеділок, 30 листопада 2015 р.

Методична діяльність

  1. Формування предметних компетентностей на уроках історії

  2. Доповідь на семінар молодих спеціалістів

  3. Матеріали доповіді районної конференції вчителів історії

     Передовий педагогічний досвід

    Опис досвіду роботи вчителя історії Залізницького НВК Бас Марії Петрівни

     

     

Матеріали доповіді районної конференції вчителів історії



«Формування хронологічної та просторової компетентностей на уроках історії»
Час – ось головний персонаж історії.
Антуан Про, французький філософ
На сучасному етапі розвитку шкільної освіти актуальним є послідовне впровадження  в навчанні компетентнісного підходу. Навчання має бути компетентнісно орієнтованого характеру, що виявляється в його спрямованості на результат – передбачуваний та запланований рівень навчальних досягнень учнів. В умовах компетентнісно орієнтованого навчання історії надзвичайної ваги набуває проблема формування предметно-історичних умінь як основи історичної компетентності учнів. Хронологічна компетентність  - це специфічна проблема методики історії, оскільки жодній іншій предметній методиці питання хронології не притаманне.

Доповідь на семінар молодих спеціалістів



 «Особливості роботи з обдарованими дітьми учителя історії»

Залізо ржавіє, не знаходячи собі застосування, стояча вода гниє або на холоді замерзає, розум людини, не знаходячи собі застосування, хиріє.
Леонардо да Вінчі

Школа майбутнього — це в першу чергу творча школа. Завдання її полягають в тому, щоб розвивати творчі сили молоді, виховувати з неї творців культурних цінностей.
Григорій Ващенко

1.Психолого-педагогічні основи роботи з обдарованими та здібними учнями
 Обдарована дитина - це дитина, яка виділяється яскравими, очевидними, іноді видатними досягненнями (або має внутрішні передумови для таких досягнень) в тому або іншому виді діяльності.

Формування предметних компетентностей на уроках історії



Ми знаємо тільки те, що зробили самі.
(Арістотель)
Не достатньо знати, необхідно також застосовувати.
(Франс Анатоль)
Нинішня школа повинна давати молодій людині, яка житиме в інформаційному суспільстві майбутнього, не лише фактичні знання, але й методику їх здобуття, сприяти виробленню власних цінностей та ставлень, тобто формувати життєві компетентності учнів. У звязку з цим все більшої актуальності набирає проблема формування предметних компетенцій.

четвер, 26 листопада 2015 р.

На допомогу вчителю

  1. 8 клас. Історія України. Роздавальний матеріал до теми: «Національно-визвольна війна під проводом Б. Хмельницького»
  2. 8 клас. Історія України. Роздатковий матеріал до теми: «Європейські релігійні рухи та православні братства у другій половині ХVІ ст..»
  3. Тоталітаризм
  4. Крилаті вислови на уроках історії
  5. Орієнтовна схема опису битви

Орієнтовна схема опису битви

Назва битви ________________________________________________.
Дата битви (число, місяць, рік)___________________________________.
Місце битви _________________________________________________.
Чисельність сил протиборчих сторін: польське військ ________________;
козацьке військо ______________________________________.
Результат битви _____________________________________________.
Наслідки битви для подальшого розгортання Національно-визвольної війни
___________________________________________________________________________________________________________________________________ .
Оцінка битви у тогочасних джерелах (цитата) _________________________________________________________________________________________________________________________________________________ .

Крилаті вислови на уроках історії

А все таки вона крутиться
Понад 400 років тому італійський астроном Галілео Галілей довів правильність вчення Коперника, що Земля рухається навколо Сонця. Інквізитори змусили Галілея відректися від вчення Коперника. Перед смертю, за народними переказами, Галілео Галілей вигукнув: « А все-таки  вона крутиться!»
         Тепер цей фразеологізм вживають, коли мова йдеться про стійкість, рішучість, впевненість у своїй правоті.
Альфа і Омега
В одному з біблійських текстів Бог каже: «Я єсть альфа і омега, початок і кінець».
         Альфа – перша, а омега – остання буква грецького алфавіту. Тому і значення цього вислову означає: початок і кінець; сутність, основа, найголовніше.
Нитка Аріадни
Цей фразеологізм прийшов у наше життя із давньогрецьких міфів. Страшна потвора  -  Мінотавр, з тілом людини і головою бика, жив у лабіринті на острові Крит. Кожні 9 років жителі Афін давали йому сім юнаків і дівчат. Тесей , син царя Егея , був у числі чотирнадцяти юнаків і дівчат, жертв. Дочка крітського царя Аріадна дала йому клубок ниток і гострий меч. Тізей прив’язав кінець рятувальної нитки при вході й, розмотуючи клубок, пішли заплутаними ходами. Тесей переміг Мінотавра і за допомогою нитки Аріадни знайшов вихід із лабіринту.
Вислів «нитка Аріадни» означає порятунок у важку хвилину, дороговказ, провідна нитка.

10 клас. Всесвітня історія. Тема. Тоталітаризм. Картки з документальними джерелами для роботи в групах

Картка І
Робота з документом
(посібник «Історія епохи очима людини», документ № 259, С. 226)
«Із самого раннього дитинства німці підпадали під опіку держави: підлітки 10 – 14 років вступали до «Юнгфольку». Згодом хлопці переходили до «Гітлерюгенту», а дівчата до «Союзу німецьких дівчат». Членами цих союзів вони залишились до 18 років, а потім їх відправляли до трудових таборів: там молодь будувала мости, дороги, прикордонні укріплення. Після таборів хлопцям призначалася дворічна служба в армії і чергові союзи (для їхніх подруг). Усі робітники входили до «Німецького трудового фонду», хто зайняті у сільському господарстві – до «Імперського об’єднання продовольства». Для середніх верств існував «Союз німецьких ремісничих палат», для жінок – «Об’єднання німецьких жінок». Ти студент? Перед тобою розкриває двері «Спілка німецьких студентів». Лікарів поглинає «Націонал- соціалістичний союз лікарів», персонал званням нижче – «Імперський союз німецьких медичних сестер». Фрау домогосподарка? Вам доведеться вступити до союзу «Німецька родина» і т. ін.

8 клас. Історія України. Роздатковий матеріал до теми: «Європейські релігійні рухи та православні братства у другій половині ХVІ ст..»

Картка І
З «Порядку шкільного» Львівської братської школи 1587 р.:« Сідати мають кожен на своєму певному місці, призначеному відповідно до науки: котрий більше вміє, сидітиме вище, хоч би й вельми убогим був, а котрий менше вміє, сидітиме на простішому місці… багатий над убогим нічим не має бути вищим у школі, тільки самою наукою… Сходитися хлопці до школи мають на певну годину… і випускати їх додому по науці так само…
Щоранку має пильно доглядати дидаскал (тобто вчитель): коли б якого хлопця не було, має зараз послати по нього й довідатися причини, чому не прийшов. Коли б забавився де іграми, чи вдома обдурив, чи над потребу спав і через те не прийшов, довідатися усього й привести його мають…

8 клас. Історія України. Роздавальний матеріал до теми: «Національно-визвольна війна під проводом Б. Хмельницького»

1.Заповнити пропуски. Створення української армії.
         Гетьманська держава мала одну з найсильніших у тогочасній Європі армій. Армія налічувала понад _____________ тис. вояків та була організована за ________________-____________________ територіальним принципом: певна територія виставляла кілька сотень козаків, які об’єднувались в полк, більшість війська становило покозачене ___________ та _______________________ .

Мої життєві погляди на себе і майбутнє


Скільки глибинного змісту, істиності у висловах відомих а подекуди і не дуже відомих мислителів. Найбільш мені до душі та відповідають моїм життєвим принципам на даному етапі (адже всі ми знаємо, що пріорітети людини за певних життєвих обставин змінюються) наступні думки:


Одні – за ніжність, інші – за суворість. Я ж за вимогливість при ніжності душі.


Не коти камінь з гори, а прийми перешкоду – він сам покотиться.
(Г. Сковорода)
Справжній той вчитель, чиї вихованці перевершили його.

Невдача – це приправа, яка додає  успіху його аромат.

Якщо хочеш досягти успіху, задай собі чотири питання: Чому? А чому б ні? Чому б не я? Чому б не зараз?
(Джимі Дін)
Щасливий той, хто навчився захоплюватись, а не заздрити.

Читаючи авторів, які добре пишуть, звикаєш добре говорити.
(Вольтер)
День, у який ви не дізнались для себе нічого нового, минув даремно.
(К. Станіславський)
Завжди вір у себе, бо якщо ти не повіриш, то хто повірить.
Мерлін Монро

Позакласна робота


 

 


Година спілкування. Німці для Європи







Мета: розширити уявлення учнів про видатних людей німецького народу;
сприяти вихованню толерантного ставлення до людей незалежно від
національності
Очікувані результати:  після даного заняття учні зможуть:


· більше дізнатися про  німецьких вчених, мислителів, митців та політиків;

·  аналізувати який внесок зробили німці до європейської історії та культури;



· асоціювати німців з багатьма досягненнями, які мали значущий вплив на розвиток науки, мистецтва та політичних подій, пов’язаних із процесом європейської інтеграції.


Допоміжні матеріали: інформація про видатні постаті німецької національності
Хід уроку
Учитель. Ще й нині присутні стереотипи німця-гітлерівця, жандарма, нациста, особливо у старшого покоління. Хоча в багатьох енциклопедіях, словниках та підручниках з літератури та історії не бракує, прізвищ видатних представників німецької культури, науки і політики, їм не присвячується багато уваги і скоріше замовчується значення їхнього життя, діяльності, творчості та винаходів для розвитку Європи.

Козацькому роду нема переводу





Мета: розширити кругозір учнів про традиції і побут козаків; прививати повагу до мужності та відваги козаків, сприяти формуванню патріотизму.
Звучить «Козацький марш». Виходять учні. На фоні музики декламують.
1-й учень.
Україно, моя Україно,
Доля в тебе була непроста.
Та для мене ти в світі єдина
Матір рідна й пречиста й свята!
Хоч життя не стежина у полі,
І буває нелегко в путі.
Ми з тобою повязуєм долі,

До кінця будем разом в житті.
2-й учень.
Україно, моя Україно,
Писягаюсь тобі знов і знов,
Україно, моя Україно,
Моя віра, надія й любов.
3-й учень.
Шановні друзі! Козацтво відігравало важливу роль у становленні нашої держави. Його історичне значення важко переоцінити.
Запорізька Січ –це легендарне явище в історії України. Ось як про неї писав наш славний земляк Микола Гоголь: «Так ось вона, Січ! Ось те гніздо, звідки вилітають усі ті горді й дужі, як леви! Ось звідки розливається воля і козацтво по всій Україні!»

середа, 25 листопада 2015 р.

Про мене



Бас Марія Петрівна
Місце роботи – Залізницький НВК Любешівського району Волинської області
Місце навчання Волинський державний університет ім.Лесі Українки (2000р.)
Освіта вища, педагогічна
Стаж педагогічної роботи  - 17  років
Кваліфікаційна категорія – спеціаліст вищої  категорії
Тема самоосвіти  «Формування хронологічної та просторової компетентностей   на уроках історії шляхом впровадження інтерактивного навчання»
Підвищення кваліфікації: ВІППО, 2010 р. (для вчителів історії); ВІППО 2015 р. (для вчителів історії та світоглядних дисциплін)

Проект "Я - Українець"

 

Мої розробки